POWER (On – Off Anahtarı) düğmesi açıldığında 4 adet kırmızı led 3 kez yanıp sönerek ve sesli olarak uyarı sinyali verir. Bu; cihazın içindeki pilin dolu olduğunu ve cihazın çalıştığını gösterir. Test düğmesine basarak cihazın çalıştığı kontrol edilir.

Daha sonra mutlaka yetkili personel tarafından kontrol kalemi hat veya baraya değdirilerek kontrol edilir. Bu durumda barada yüksek voltaj varsa yaklaştığında beyaz, değdiğinde kırmızı ledler yanacak ve sesle uyaracaktır. Baştaki iki led pilsiz çalışma modunda ışık verir. Bu; pilin boş olduğu, cihazın kapalı olduğu veya arıza yaptığı durumlarda cihazın pilden bağımsız olarak sadece uyarı ışığı vermesini sağlar.

Cihaz mutlaka kendine 12V DC şarj aletleri ile şarj edilmelidir. Şarj cihazının ucu POWER (On/Off) anahtarının yanında bulunan şarj (CHARGE) soketine takılarak şarj edilir. Şarj cihazının soketinin içi (-) negatif kutup, çevresi (+) pozitif kutup olarak üretilmiştir. Şarj adaptörü enerjiye takıldığında pil boş ise üzerindeki led yanar, şarj süresi tamamlandığında (Ortalama şarj süresi 3 saat) azalarak söner. Bu durumda adaptörü uzun süre enerjide bırakmayınız. Şarj adaptörlerin kesinlikle sökmeyiniz.

  • Hat veya Bara'da kontrol kalemi ile kontrol edildiğinde gerilim olmadığı görülürse, doğabilecek her türlü kazaya karşı mutlaka hat veya bara topraklanmadan kesinlikle yaklaşılmamalı ve müdahale edilmemelidir. Kullanma talimatlarına dikkatle riayet edilmelidir. Kesinlikle baret, Y.G eldiveni, izole halı ve izole tabure kullanılmalıdır.
  • Kontrol kalemi, kullanılmadığı durumlarda kesinlikle kuru yerde muhafaza edilmeli
  • Cihaz mutlaka kendisine ait, 12V DC şarj cihazları ile şarj edilmeli,
  • Çalışma yapılacağı zaman mutlaka şarj adaptörü cihazdan ayrılmalı, şarj adaptörü takılı ikenkesinlikle test yapılmamalı, kullanılmamalıdır.
  • Cihazın içerindeki pil zorunlu olmadıkça, üretici firma haricinde değiştirilmemelidir. Eğer değiştirilmesi gerekiyorsa, başlık sökülürken probun içindeki elemanın kaybolmamasına ve tekrar yerine oturtulmasına dikkat edilmelidir, aksi halde cihaz zarar görecektir. Pil değiştirmenin dışında cihaza asla müdahale etmeyiniz.
  • Cihazın pilinin ömrü bittiğinde mutlaka şarj edilebilir 9V NiMh pille değiştirilmelidir.
  • Zorunlu hallerde, içerisindeki pil şarj edilmeyen başka bir pille (alkaline v.s) değiştirilirse asla şarj etmeye çalışılmamalı ve uzun süre kullanılmayacaksa kesinlikle cihazın içinde bırakılmamalıdır.
  • Başlık tek başına kullanıldığı hallerde 5-36kV testlerinde, teleskopik veya 1.5 metrelik stankası ile, 154kV testinde 4 metrelik stanka ile, 380kV testinde ise kesinlikle 6 metrelik stanka ile kullanınız.

36kV'da Stankanın Kapalı Uzunluğu : 730mm
36kV'da Stankanın Açık Uzunluğu : 1150mm 

  • Uyarılar dikkate alınmadığı taktirde cihaza ve/veya kullanıcıya gelecek zararlardan firmamız sorumlu tutulamaz.