TANITMA 
EG-31 Hat Tüfeği, enerji nakil hatlarında gerilim olup olmadığını ve hatlardaki statik yükleri deşarj etmek için hatların üzerinden kısa devre iletkeni geçirmek üzere kullanılan mekanik bir gereçtir.

ÇALIŞMASI 
Hat Tüfeği, bir ucu topraklanmış ince örgülü bir kabloyu mekanik yay kuvveti ile hattın üzerinden aşırarak hattın fazları ile birleştirir ve hatlardaki statik yükleri deşarj eder, tel kopmadığı sürece hatta gerilim yok demektir. Aynı zamanda 18 metre yüksekliğe ve 60 metre uzaklığa kadar kılavuz tellerin çekilmesinde de kullanılır.

KULLANILMASI
Tüfeğin halatı makarasından açılarak yere serilir, halatın bir ucu hat güzergahına dik istikamette güzergah izdüşmünden hat yüksekliğinin yarısı kadar açığa çakılan topraklama kazığına bağlanır. Halatın öbür ucu kazığın karşı tarafına hat yüksekliği kadar bir mesafeye çekilerek düzgünce yere serilir. Tüfeğin arka ucundaki gergi vidası gevşetilir. Zıpkın namluya takılır, zıpkının ucu sert bir ,yere dayanarak dik istikamette tüfek yere doğru bastırılır, bu suretle tüfek yayı kurtulunca zıpkın üzerinden kuvvet kalkar ve zıpkın serbest kalır. Kurarken zıpkınla namlunun aynı doğrultuda tutularak zıpkının eğilmesi önlenir. Yayı kurulu tüfeğin namlusu yukarı kaldırılır, bu esnada zıpkın serbest kalır. Tüfek atış istikametinde tutulduktan sonra zıpkın yavaşça dibe dayanıncaya kadar namluya sokulur. Arkadaki gerdirme vidası hat yüksekliği oranında sıkılır. Tam sıkılmada maximum yükseklik 18 metredir. Halatın diğer ucu zıpkına takılır ve tetik çekilerek zıpkın fırlatılır, zıpkına bağlı halat hattın üzerinden aşarak zıpkın yere düşer. Bu esnada eğer hatta gerilim varsa arkın tesiri ile halatın hatta dokunduğu noktada bir ışık ve duman çıkararak halat erir ve aşağı düşer. Eğer hatta statik yük varsa halatın hatta temas ettiği noktada zararsız bir ark olur ve deşarj biter.

Tüfek halatı ile kısa devre edilen hatlarda can emniyeti sağlanmış olmaz. Eğer hatta çalışılacak ise mutlaka hattın, hat topraklama teçhizatı ile topraklanarak emniyete alınması gerekir. Tüfeğin halatı hattın kesitinden çok ince olduğundan ark esnasında hat bir zarar görmez. Tüfeğin 2 zıpkını, makarada sarılı 30 metrelik 2 halatı vardır.

TÜFEK KULLANILMADIĞI ZAMAN KURULU BIRAKILMAMALIDIR...

 

MUHAFAZA
Tüfek daima ambalaj içinde tozsuz ve rutubetsiz bir yerde saklanmalıdır.

EG-31AMBALAJ (mm)AĞIRLIK(kg.)
TÜFEK150x1230x1003,600.-
ZIPKIN600xØ20-
MAKARA45x40x240-