TANITMA
EG-34 O.G. Baralarda 36kV'a kadar yapılacak olan çalışmalarda, barayı geçici olarak faz-faz ve faz-toprak arası kısa devre eden güvenlik teçhizatıdır. 

ÇALIŞMASI
EG-34 Bara Topraklama Teçhizatı, baralara bağlanan klipsler, fleksbil kablolar yardımıyla bir noktada birleşerek baraları kısa devre eder, bu kısa devre noktası da iniş kablosu ve mengenesi yardımıyla toprak hattına veya barasına bağlanarak, baraları kısa devre eder ve toprağa bağlamış olur. Bu bağlantıların çalışılan yerin enerjinin geldiği tarafında yapılması gerekir. İki yönlü beslemede çalışma alanının her iki yönünü de topraklamak gerekir.

KULLANIM
EG-34 3 fazlı baralarda yapılacak geçici topraklamalarda kullanılacağından 40mm'lik 2x16mm ile 2x120x10mm arasındaki baraları kavrayabilecek şekilde dizayn edilmiş 3 adet klipsi vardır. Bara tipine uygun klipsler, fleksbil kabloların faz tarafına sıkıca bağlanırlar. Önce topraklama mengenesi topraklama hattına veya barasına sıkıca bağlanır, sonra eklenmiş teleskopik stankanın ucuna klipslerin 6 köşe milleri takılarak stanka ile çevirmek suretiyle klipsler baralara tutturulur.  Bu suretle 3 faz aralarında kısa devre edilmiş ve toprağa bağlanmış olur. Klipslerin ve mengenenin boyasız ve passız noktalara takılmasına dikkat edilmelidir. Teçhizat, baralara bağlanmadan önce bütün bağlantı vidalarının iyice sıkıştırılmış olduğuna dikkat edilmelidir. Teçhizatın işi bitip söküleceği zaman önce klipsler baradan çıkarılmalı sonra toprak mengenesi açılmalıdır.


Teçhizatın klipsleri ve mengenesi alüminyum enjeksiyon dökümden yapılmıştır. Kablosu 0,20mm Ø bakır tellerden 16mm2 kesitinde, üzeri sürtünmelere karşı koruyucu 5 kV izolasyon mertebesinde şeffaf plastik kaplanmıştır. Faz kablolarının boyu 2m ve topraklama iniş kablosunun boyu 2m'dir. Stanka, 32/40mm Ø yalıtkan borudan iki parçalı teleskopik tiptedir. Tam boyu açık halde 2m'dir.


Komple teçhizat metal bir kutu içinde, stanka çadır bir kılıftadır. Stanka 75 kV ile test edilmiştir.

TEİAŞ tipi özel imal edilen Bara Topraklama Teçhizatında 70mm2 kesitinde dışı şeffaf kablo kullanılmaktadır. Faz kabloları 1.5m, topraklama iniş kablosu 2.5m'dir.
 

MUHAFAZA
Kablo ve stankanın uzun süre direkt güneş ışınlarında kalmamasına dikkat edilmelidir. Rutubetsiz yerde saklanmalıdır.
 

TEÇHİZAT AĞIRLIĞI
Sac Çanta (İçindeki Aksesuarlarla) : 10,12kg.
Çadır Çanta İçinde Stanka : 1,10kg.